Výber správnej zubnej pasty bez toxickej príchute

by MichalGasparik
5 min. 🕑

Dentálna hygiena, denný rituál ktorý pravidelne praktizujeme, ani nerozmýšľate nad tým, že možno ohrozujeme naše zdravie. Väčšinou pri výbere zubnej kefky sa zameriavame na tvrdosť štetín, tvaru rukoväte a veľkosti hlavice a pri výbere pasty, spoliehame na overenú klasiku, väčšinou si vyberieme zaužívanú značku, pri ktorej nám ostane sviežosť a čistý pocit v ústach.

V minulosti sa ako zložka zubnej pasty používali aj plastové mikroplasty, ktoré pomáhali odstraňovať povlak z našich zubov. Tieto mikroplasty dobrovoľne výrobcovia zubných pást odstránili, ale je tomu naozaj tak? Zubná pasta okrem mikroplastov, môže obsahovať takú zmes škodlivých látok, že sú pre naše telo toxické a rakovinotvorné.

Poďme sa spolu pozrieť, čo všetko môže obsahovať zubná pasta dostupná v našich obchodoch.

SLS – Tenzidy

Laurylsulfát sodný (SLS) a laurelsulfát sodný (SLES), dve podobné zložky, ktoré sú zodpovedné za penenie pasty. Zo zverejnených štúdií je jasné, že tieto zložky môžu spôsobovať dráždenie očí, alergické reakcie, dermatitídy a afty. Tieto zložky sú nebezpečné aj pre to, že sa nedokážu odbúrať z nášho tela. Nenápadne sa kumulujú v pečeni, mozgu a srdci. U detí je dokázane, že pôsobia negatívne na zrakové ústrojenstvo. Tenzidy sú mimoriadne nevhodné pre ľudí s atopickým ekzémom nakoľko vysušujú pokožku. Zdravotné organizácie odporúčajú po styku zložky s pokožkou ju ihneď umyť, preto je potrebne po umytí zubov ústa poriadne vypláchnuť čistou vodou. Pri SLES je ešte možná kontaminácia 1,4-dioxánom ktorý sa používa ako rozpúšťadlo a riedidlo. Tento 1,4-dioxán je rakovinotvorný a pri jeho priamej otrave, je nemožné konkrétne špecifikovať príznaky, preto môže byť prvá pomoc zanedbaná.

PEG – polyetylénglykol

Syntetické zvlhčovadlá a zbytočné mikroplasty ktorými zaťažujeme svoj organizmus. Tieto PEGy sa používajú na stabilizáciu konzistenciu roztokov. Môžu poškodiť pečeň, obličky a mozog. Môžu obsahovať 1,4-dioxán, ktorý je sa tiež používa pri výrobe.

BPA – Bisfenol

Organická zlúčenina, ktorá sa využíva pri výrobe plastov, zvyšuje riziko rakoviny, obezity, astmy. Taktiež prispieva k úbytku spermií a problému s erekciou a narúša činnosť štítnej žľazy. Chuťovka, ktorá by nás ani nenapadla, že sa nachádza v zubnej paste.

Aspartám

Možné rakovinotvorné umelé sladidlo, ktoré sa používa ako činidlo v zubných pastách. V našom tele sa rozpúšta na metanol a telo ho nevie správne stráviť. V tele sa môže preminiť na škodlivý formaldehyd. Ak sa v tele aspartám nahromadí v našom tele, môže spôsobovať závraty, stratu pamäti a gastrointestinálne ťažkosti. Je to možný spúšťač rakoviny mozgu.

RDA – abrazivita pasty

Ako by nám nestačili všetky tieto chuťovky ako SLS, PEG a BPA, tak tiež je dôležité vybrať aj správnu abrazivitu pasty. Abrazivita teda, silá brúsenia ktorá nám škriabe zubnú sklovinu sa delí podľa stupňa:

  • 0 až 40 – vhodná na citlivé zuby
  • 40 až 100 – každodenné použitie
  • 100 až 150 – určené pre fajčiarov
  • 150 a viac – nebezpečné

Čím je abrazívnosť väčšia tým sa povrch zubu čistí ľahšie, i keď na úkor poškodenia skloviny. Abrazívnosť má byť šetrná ku sklovine neobrusovať a neporušovať zbytočne vrchnú ochrannú vrstvu zubu.

Pre tieto zložky a abrazívnosť je veľmi dôležité sa pred výberom pasty dobre pozrieť na jej zloženie nech zbytočné nezaťažujeme náš organizmus a dbať na správny výber pasty aj pre naše deti. Zdravia našich detí by malo byť prvoradé a preto je dôležité aby si umývali zúbky správnou pastou.

Zdroje:

https://www.healthline.com/health/beauty-skin-care/what-is-sodium-lauryl-sulfate#takeaway
https://www.unilabs.sk/clanky-invitro/lekarsky-sprievodca-nakupom-kozmetiky
https://mochni.com/how-to-save-the-oceans-from-microplastic-pollution/
https://ec.europa.eu/environment/chemicals/reach/pdf/39168%20Intentionally%20added%20microplastics%20-%20Final%20report%2020171020.pdf
https://bielaperla.sk/blog/nepodcenujte-vyber-zubnej-pasty-co-znamena-skratka-rda?gclid=Cj0KCQiA99ybBhD9ARIsALvZavWyUTY5F7MkxrO9r_f9eThMiAZOaMJMmV_WcpRgy7W21aTBgXOuLDQaAmZyEALw_wcB
https://zdravie.pravda.sk/zdravie-a-prevencia/clanok/646391-rda-a-sls-zahadne-skratky-na-zubnych-pastach-su-dolezite-co-znamenaju/
https://www.michalgasparik.sk/wp-admin/post.php?post=1591&actiohttps://zdravie.pravda.sk/zdravie-a-prevencia/clanok/579830-viete-co-je-rda-zubnej-pasty-nezoderte-si-zuby/n=edit
https://www.ferpotravina.cz/seznam-ecek/E951
https://dentalbrothers.sk/toxiny-v-zubnej-paste/

Prečítajte si

-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00