Umelá inteligencia zistila rakovinu prsníka u ženy štyri roky predtým, ako sa vyvinula

by MichalGasparik
2 min. 🕑

Použitie umelé inteligencie (AI) sa stáva stále bežnejším pri diagnostikovaní rôznych zdravotných problémov. Jedným z nich je aj rakovina prsníka, ktorá sa v počiatočnom štádiu môže prehliadať až do fázy, kedy je už ťažko liečiteľná.

Nová technológia používajúca AI však umožňuje detekovať rakovinu prsníka oveľa skôr, než by to dokázali lekári. Podľa nedávneho článku v CNN, AI program bol schopný úspešne zistiť rakovinu prsníka u ženy až štyri roky predtým, než sa vyvinula a bola diagnostikovaná tradičnými metódami.

Táto technológia sa momentálne úspešne používa v niektorých krajinách vrátane Maďarska, a ďalšie krajiny, ako USA, UK a zvyšok Európy, uvažujú o testovaní tejto technológie.

Tak ako to funguje? AI sa používa na skríning rakoviny prsníka s cieľom identifikovať potenciálne problémy ešte dlho predtým, než sa vyvinú do niečoho škodlivého. Technológia funguje tak, že strojové učenie (machine learning) umožňuje AI vyhodnocovať obrazy a porovnávať ich s tými, ktoré už boli zaznamenané v stroji, aby identifikovali nezrovnalosti a prípadné rizikové oblasti.

Podľa Dr. Larryho Nortona z Lauder Breast Center, AI pomáha radiológom lepšie pozrieť sa na obrazy a identifikovať oblasti, ktoré by si možno inak nevšimli. Výhoda tejto technológie spočíva v tom, že dokáže identifikovať potenciálny rizikový faktor u pacienta ešte predtým, než sa vyvinie rakovina.

Okrem toho, použitie tejto technológie v skríningu rakoviny prsníka znížilo pracovnú záťaž radiológov o približne 30 percent, zatiaľ čo zároveň zvýšilo detekčnú úspešnosť rakoviny o 13 percent, ako informoval New York Times.

Je dôležité poznamenať, že AI technológia sa používa ako nástroj, ktorý pomáha radiológom pri identifikácii potenciálnych zdravotných problémov, a nie ako náhrada pre lekárov.

Využitie AI pri skríningu rakoviny prsníka je veľkým krokom vpred pre včasnú diagnostiku tejto choroby, ktorá sa každoročne dotýka mnohých žien na celom svete.

Zdroj

Prečítajte si

-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00