Mikroplastová kríza sa exponenciálne zhoršuje. Výskum ukazuje, že aj Arktída je čoraz viac kontaminovaná.

by MichalGasparik
5 min. 🕑

Ani Severný ľadový oceán nie je imúnny voči neustálemu nárastu znečistenia mikroplastmi. V novej štúdii, ktorá analyzovala vzorky sedimentových jadier, výskumníci kvantifikovali, koľko častíc sa usadilo od začiatku 30. rokov. Podobne ako ukázali vedci aj inde, tím zistil, že kontaminácia mikroplastmi v Arktíde exponenciálne rastie v súlade s rastom výroby plastov, ktorá sa teraz pohybuje až na úrovni bilióna libier ročne. Celosvetové množstvo plastového odpadu sa predpokladá, že sa do roku 2060 ztrojnásobí.

Títo výskumníci analyzovali morskú vodu a sedimenty v západnej časti Severného ľadového oceánu, ktorá tvorí 13 percent jeho celkovej plochy. No len v tejto oblasti vypočítali, že voda, ľad a sedimenty sa tam nahromadili 210 000 ton mikroplastov od 30. rokov minulého storočia. Vo svojej štúdii, ktorá bola minulý týždeň zverejnená v časopise Science Advances, zdokumentovali 19 typov syntetických polymérov vo forme fragmentov, vlákien a plátov. To naznačuje ohromujúce množstvo zdrojov mikroplastov, vrátane fragmentov z rozbitých fliaš a tašiek a mikrovlákien zo syntetického oblečenia.

Celkovo tím zistil, že hladiny mikroplastov sa zdvojnásobujú v sedimentoch Serverného ľadového oceánu každých 23 rokov. To sa zhoduje s predchádzajúcou štúdiou o sedimentoch oceánu au pobrežia južnej Kalifornie, ktorá zistila zdvojnásobovanie koncentrácie každých 15 rokov. Iní výskumníci zistili exponenciálny nárast kontaminácie v sedimentoch mestských jazier.

Problém pravdepodobne bude pokračovať v zhoršovaní, ako uviedol hlavný autor Seung-Kyu Kim, vedec z oblasti morských vied na Incheon National University, vo svojom e-mailovom rozhovore pre WIRED. “Vstup mikroplastov do Arktídy sa exponenciálne zvyšuje v posledných desaťročiach s ročným zvýšením o 3 percentá,” píše Kim. “Hromadná výroba plastov s ročným nárastom o 8,4 percenta spolu s neefektívnymi systémami nakladania s odpadom sa očakáva, že ešte viac zvýši množstvo plastov vstupujúcich do oceánu v nasledujúcich niekoľkých desaťročiach a tým sa zvýši aj plast vstupujúci do Arktídy v proporcionálnom pomere.”

Aj atmosféra je čoraz viac napadnutá mikroplastmi. Podľa jedného výpočtu by sa na samotné Spojené štáty mohol zosypať ekvivalent stoviek miliónov rozpadnutých plastových fliaš. Štúdia oblasti rašeliniska v Pýrenejach zistila, že v 60. rokoch minulého storočia sa na každom štvorcovom metre pozemku denne ukladalo menej ako päť atmosférických mikroplastov. Dnes je to už okolo 180.

Táto nová arktická štúdia “pomáha ukázať, že akýkoľvek nárast výroby sa odráža v životnom prostredí,” hovorí Steve Allen, výskumník mikroplastov na Ocean Frontiers Institute, ktorý sa zúčastnil štúdie rašelinišťa. “A keďže sa objavujú nové výskumy o vystavení ľudí mikroplastom, som presvedčený, že aj v ľudských organizmoch sa ukáže ich zvýšenie.”

Mikroplasty sa ľahko pohybujú medzi rôznymi prostrediami. V predchádzajúcej štúdii sa zistilo, že v arktickom snehu je 14 000 mikroplastov na liter, pričom sa sem dostávajú z európskych miest vietorom. Mikroplasty sa do Arktídy dostávajú aj po mori: Keď si umyjete oblečenie, stovky tisíc, ba dokonca milióny syntetických vlákien sa zlomia a splynú sa s odpadovou vodou, ktorá potom putuje do čističky odpadových vôd a nakoniec do oceánu. Prúdy následne prenášajú mikroplasty do Arktídy, kde sa točia a nakoniec sa usádzajú v sedimentoch. Allen a ďalší vedci oznámili v máji, že jedna recyklačná prevádzka môže ročne vypustiť 3 milióny libier mikroplastov – a to boli čísla pre novovznikajúcu prevádzku, ktorá filtrovala svoju odpadovú vodu.

Zaujímavé je, že táto nová štúdia zistila vyššie úrovne mikroplastov v okolí čiary ústupu letného morského ľadu. To môže byť spôsobené akýmsi biologickým koridorom. Riasa Melosira arctica rastie na spodnej strane arktického morského ľadu a poskytuje potravu organizmom ako zooplanktón. Keď sa tento ľad roztápa, riasa klesá na morské dno a so sebou si zoberie všetky tieto syntetické častice. “Tieto hrudy sa oveľa rýchlejšie ponárajú na morské dno ako iné častice, do jedného dňa,” hovorí morský biológ Melanie Bergmann z Alfred Wegener Institute v Nemecku, ktorá nedávno oznámila, že v Arktickom oceáne našla 31 000 mikroplastov na kubický meter tejto riasy. “To by mohlo vysvetľovať, prečo táto [sedimentová] štúdia, podobne ako naše výsledky z predchádzajúcich štúdií, našla najvyššie zaťaženie mikroplastmi v oblasti s vysokou mierou roztápania.”

Bergmann tiež zistila, že arktický morský ľad sám obsahuje 4,5 milióna mikroplastov na kubický meter. Keď sa roztápa, častice sa uvoľnia a víria vo vodnom stĺpci a pravdepodobne sa ponoria na morské dno. Keď sa morský ľad znovu zmrzne, “zbiera” mikroplasty zo vody a zhromažďuje ich v novom ľade.

Cyklické prenášanie mikroplastov Arktickým oceánom môže nakoniec ovplyvniť potravinový reťazec: Zooplanktón, ktorý sa živí riasou Melosira arctica, konzumuje tieto častice a keď mikroplasty klesnú na morské dno, živočíchy žijúce na dne ich tiež konzumujú. Preplnenie plastami namiesto skutočnej výživy je problém, ktorý vedci nazývajú “zriedenie potravy”. “To by mohlo ovplyvniť najmä bezstavovce ako morské uhorky, hviezdy a červy, ktoré sa neustále prehrabávajú a konzumujú tieto kontaminované sedimenty,” hovorí Bergmann.

Táto záťaž pre ekosystémy je dôvodom, prečo ochranári a vedci žiadajú o zahrnutie dramatického obmedzenia výroby do dohody OSN o plastoch, ktorá je momentálne v jednaniach. V marci výskumníci naznačili, že takéto obmedzenie môže priniesť rýchle výsledky: Zistili, že úrovne oceánskych mikroplastov sa za posledných 20 rokov výrazne zvýšili, ale medzi rokmi 1990 a 2005 kolísali – možno v dôsledku účinnosti medzinárodnej dohody z roku 1988, ktorá obmedzovala plastové znečisťovanie zo lodí.

Kim píše, že nová štúdia je ďalším dôkazom v prospech obmedzenia výroby: “To silne podporuje neodkladnú potrebu globálneho sústredeného a energického úsilia na výrazné zníženie prísunu plastov do oceánu a tým ochranu arktického prostredia.”

ZDROJ (preložené umelou inteligenciou)

Prečítajte si

-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00