Rýchlejšia, lacnejšia a presnejšia diagnostika rakoviny prsníka vďaka umelej inteligencii. Úspech slovenského startupu

by MichalGasparik
3 min. 🕑

Diagnostika rakoviny prsníka prešla v posledných rokoch významnými zmenami a jedným z najinovatívnejších pokrokov je využitie umelej inteligencie (AI). Tento technologický pokrok môže výrazne zlepšiť, zrýchliť a spresniť diagnostiku rakoviny prsníka, čo prináša obrovský prínos pre pacientky a onkológov po celom svete. Jednou z vedúcich spoločností v tomto smere je slovenský biotechnologický startup MultiplexDX International, ktorý sa stal priekopníkom v použití AI v oblasti diagnostiky.

Význam včasnej diagnostiky rakoviny prsníka

Včasná diagnostika rakoviny prsníka je kľúčová, pretože umožňuje jednoduchší a menej invazívny liečebný postup. V mnohých prípadoch postačuje len chirurgický zákrok bez potreby ďalšej systémovej liečby, ako je chemoterapia. Na to, aby sa rozhodlo, či pacientka potrebuje pooperačnú chemoterapiu, sa často používa test Oncotype DX. Tento test je známy po celom svete, ale má svoje nevýhody – je drahý (takmer 4000 EUR), nie vždy je hradený poisťovňami (napr. na Slovensku) a na výsledky sa čaká aj mesiac alebo dlhšie.

Revolučný test s použitím umelej inteligencie

MultiplexDX International, v spolupráci s vedcami z Nemecka, USA a Talianska, vyvinuli nový test, ktorý využíva umelú inteligenciu a môže nahradiť Oncotype DX s 95% presnosťou. Tento nový test využíva histologický obrázok, ktorý je dostupný z každej biopsie, a výsledky sú dostupné do niekoľkých sekúnd za cenu len 50 EUR. Ide o významný objav, ktorý môže zásadne pomôcť onkológom a pacientkam po celom svete.

Vedecké uznanie a budúcnosť testu

O novom teste napísali vedci z MultiplexDX International vedecký článok, ktorý je v procese recenzného konania v prestížnom časopise Nature Medicine. Publikácia tohto článku by bola veľkým úspechom pre vedecký tím, ale ešte väčším prínosom by bolo plošné nasadenie tohto testu využívajúceho AI po celom svete.

MultiplexDX a jeho zakladateľ

Zakladateľom MultiplexDX International je Ing. Pavol Čekan, PhD., ktorý v roku 2016 založil tento biotechnologický startup s cieľom posunúť diagnostiku rakoviny na vyššiu úroveň. Spoločnosť získala v decembri 2019 prestížny 2,5-miliónový grant EIC Accelerator, ako prvá na Slovensku. Pavol Čekan je známy aj svojou participáciou na projekte výroby PCR testu na detekciu SARS-CoV-2. Je členom Vedeckej poradnej rady Ministerstva zdravotníctva SR a má za sebou významné vedecké úspechy, vrátane pôsobenia na Rockefellerovej univerzite v New Yorku a americkom Národnom onkologickom inštitúte v Marylande.

Inovácie v oblasti umelej inteligencie prinášajú revolučné možnosti v diagnostike rakoviny prsníka. Vďaka práci vedcov z MultiplexDX International a ich medzinárodným partnerom sa otvára nová éra, kde presné a rýchle diagnostické testy budú dostupné pre všetkých pacientov. Tento pokrok nielen zlepší zdravotnú starostlivosť, ale aj zvýši šance na včasnú a úspešnú liečbu rakoviny prsníka.

Zdroj MultiplexDX

Prečítajte si

-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00