Umelá inteligencia pomohla radiológom detegovať o 20% viac prípadov rakoviny prsníka počas skríningov, ukázala nová štúdia.

by MichalGasparik
5 min. 🕑

Predbežné výsledky zo švédskeho klinického skúšania ukázali, že umelá inteligencia (AI) pomáha radiológom znižovať ich pracovné zaťaženie a zároveň odhaluje viac prípadov ochorenia. Vedecká štúdia zistila, že pri skríningu prsníkov podporovanom umelou inteligenciou bolo odhalených o 20 percent viac prípadov rakoviny v porovnaní s dvojitým čítaním mamograf dvoma radiológmi.


Čo je Mamograf? Mamograf je röntgenový snímok prsníka, ktorý sa používa na odhalenie skorých príznakov rakoviny, kedy je liečba jednoduchšia.


Predbežné zistenia tejto štúdie, ktorá zahŕňala viac ako 80 000 žien vo Švédsku, boli zverejnené v stredu v časopise The Lancet Oncology.

Toto bola prvá náhodná kontrolovaná štúdia skríningu prsníka s podporou umelej inteligencie. Vedci zistili, že použitie umelého intelektu na podporu skríningu nezvýšilo počet prípadov, keď bol mammogram nesprávne diagnostikovaný ako abnormálny, čo sa nazýva falošne pozitívne.

Umelá inteligencia zároveň znížíla pracovnú záťaž radiológov spojenú s čítaním skríningov o 44,3 percent.

Hlavná autorka štúdie, povedala, že bola prekvapená skorými výsledkami štúdie, pretože prekonali očakávania výskumníkov.


“Zistili sme, že sme schopní detegovať viac prípadov rakoviny, keď skríname s podporou umelého intelektu. Ale zároveň to nezvyšovalo počet falošne pozitívnych výsledkov a mohli sme takmer o polovicu znížiť pracovnú záťaž radiológov spojenú s čítaním skríningov,”.

“Táto kombinácia je skutočne sľubným výsledkom, pretože to naznačuje, že môžeme mať metódu skríningu, ktorá je nielen presná, ale aj efektívnejšia.”


Štúdia je stále v procese a jedným z budúcich cieľov je zistiť, či umelá inteligencia dokáže znížiť počet žien, u ktorých je rakovina prsníka prehliadaná počas každoročného skríningu. Toto bude posúdené po dvojročnom sledovaní všetkých 100 000 účastníkov, ktoré sa očakáva približne v decembri 2024, a poskytne nám lepšie pochopenie účinnosti použitia umeléj inteligencie pri skríningu.

Radiológovia zostávajú pracovať na svojích pozíciach

Smernice Európskej komisie odporúčajú dvojité čítanie mamografu dvoma radiológmi, ale to znamená, že majú veľkú pracovnú záťaž v čase nedostatku radiológov specializujúcich sa na prsníky v mnohých krajinách.

Autorka štádie uviedla, že použitie umelej inteligencie by nemalo byť použíté na nahradenie radiológov, napriek narastajúcim obavám po celom svete. Táto technológia, sa v poslednej dobe rýchlo rozvíja a môže nahradzovať ľudské práce v rôznych odvetviach. Momentálne umelá inteligencia nie je schopná nahradzovať radiológov, povedala.


“Umelá inteligencia označuje veľa podozrivých nálezov, ktoré nie sú rakovinou. Takže radiológovia musia byť schopní povedať, že tento nález tu, to nie je rakovina… radiológovia skutočne musia byť na riadiacom mieste, aby dosiahli najlepšie výsledky,” dodala.


Ako fungovalo skúšobné testovanie?

Polovica viac ako 80 000 žien bola zaradená do skupiny s podporou umelej inteligencie pri skríningu prsníkov a druhá polovica do skupiny s dvojitým čítaním dvoma radiológmi bez použitia umelé inteligencie, a to medzi aprílom 2021 a júlom 2022.

V skupine, kde sa umelá inteligencia používala na pomáhanie pri skríningu mamografií, systém analyzoval snímok a predpovedal riziko rakoviny na stupnici od jedna (najnižšie riziko) po desať (najvyššie riziko).

Ak bol skóre menšie ako desať, iba jeden radiológ čítal snímok, zatiaľ čo ak bolo desať, čo predstavovalo najvyššiu úroveň rizika, dva radiológovia ho analyzovali. Ženy boli tiež pozvané na ďalšie vyšetrenie pri podozrivých nálezoch.

V skupine s podporou umelej inteligencie bolo odhalených 244 prípadov rakoviny a 861 žien bolo pozvaných na ďalšie vyšetrenie, zatiaľ čo v skupine s dvojitým čítaním bez umelou inteligenciou bolo odhalených 203 prípadov rakoviny a 817 žien bolo pozvaných na ďalšie vyšetrenie.


“Mohlo sa stať, že ak by sme iba jednorazovo vykonali čítanie väčšiny skríningových vyšetrení, zistilo by sa menej prípadov rakoviny. Preto sme chceli byť istí, že neohrozíme klinickú bezpečnosť”

“Môžeme už teraz povedať, že skríning s umelou inteligenciou je bezpečný”


Obmedzenia a ďalšie kroky v štúdii

V rámci štúdie boli identifikované niektoré obmedzenia. Analýza prebiehala v jednom centri s použitím konkrétneho zariadenia na mamografiu a jedného systému umelou inteligenciou.

Autori však poukázali na to, že sa momentálne skúmajú všetky prípady rakoviny z celého testovania na 100 000 žien, aby sa zistilo, aké druhy a štádiá rakoviny boli odhalené pomocou umelou inteligenciou v porovnaní s tradičným skríningom. Týmto spôsobom sa snažia získať lepší prehľad a pochopenie vplyvu umelou inteligenciou na včasné odhalenie rakoviny prsníka.

Zdroj

Prečítajte si

-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00