Skryté tajomstvo gélových kapsúl

by MichalGasparik
3 min. 🕑

Už to bude desať rokov, čo sú dostupné a propagované čistiace kapsule. Tieto kapsule slúžia na presné odmeranie čistiaceho prášku. Najčastejsie sa využívajú pri praní a do úmyvačky riadu. Sú malé šikovné a šetria nám čistiaci prostriedok. Stali sa takým našim štandardom domácností.

Sarah Paiji Yoo, generálna riaditeľka a spoluzakladateľka firmy Blueland ktorá vyrába ekologické čistiace prostriedky povedala, že „existuje veľa nejasností“ o ekologických vlastnostiach mnohých kapsulí na pranie a umývanie riadu, ktoré sú v súčasnosti na trhu. Všetky popredné značky predávajú kapsule, ktoré sú zabalené v plastovej fólii nazývanej Polyvinyl Alcohol (PVA) . Mnohé spoločnosti sa zameriavajú na zbavenie sa plastových obalov a ich nahradenie kartónovými škatuľami, ale úplne sa vyhýbajú skutočnosti, že samotný produkt, ktorý ide dole vodou, je vyrobený z plastu.

Plastové zložky sa rozpúšťajú vo vode, ktorá nakoniec skončí buď v čistiarni odpadových vôd, alebo sa v niektorých prípadoch vypustí priamo do rieky.

Keď hovorila s bývalými zamestnancami výrobcami kapsúl, povedali, že existuje „vysoká pravdepodobnosť“, že sa s týmito polyvinylovými obalmi nezaobchádza správne a nie sú splnené podmienky na rozloženie obalu a vznikajú nerozložené mikroplasty.

Pre splnenie podmienky na rozloženie komletného obalu je potrebné obal vystavit špecifickému typu baktérií, ktoré môžu rozložiť tento materiál. Baktérie taktiež musia pôsobiť aj určitý čas, aby obal kompletne rozložili.

Tieto baktérie sa nachádzajú v zariadeniach na čistenie odpadových vôd. Tieto zariadenia pracujú v dvoj až trojhodinových intervaloch a potom sa vyčistená voda vypúšťa do riek. Ak sa nedodrži čas vystavenia baktériám tak vzniknú mikroplasty. Ak sa táto voda následne vypustení do riek, dostáva sa takto mikroplast do našich potravinových systémov cez pôdu alebo pitnú vodu.

Pre to spoločnosť Blueland spustila petíciú pre zákaz používania PVA v týchto baleniach čistiacich práškov a celkového zákazu týchto fólií pre spotrebiteľov. Aj napriek tomu, že sa PVA používa aj v textilnom priemysle a je všeobecne považovaný za bezpečný vznikajú tu nejasnosti v dodržaní spôsobu rozloženia týchto plastových obalov. Uvidíme ako sa k tejto peticií postavi EPA (U.S. Environmental Protection Agency), ktorá ako príslušný úrad bude petíciu posudzovať.

Väčšina ľudí si neuvedomuje, že plast je často zložkou mnohých produktov osobnej starostlivosti a krásy, ktoré konzumujeme. Nie sú to len plastové fľaše, s ktorými sa denne stretávame. Preto je potrebné sa zamyslieť nad jeho nadmerným používaním a obmedziť jeho používanie do buducná.

Odkaz na informačné video spoločnosti Blueland

Prečítajte si

-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00