Čo sú mikroplasty

by MichalGasparik
2 min. 🕑

Mikroplasty je obecné označenie, pre rôznorodé úlomky plastov dlžky menšie ako 5mm a väčšie ako 100nm. Tieto úlomy sa vyskytujú vo vode, v pôde, vo vzduchu a následne sa dostávaju aj do našeho tela.

Je to zmes vlákien, gulôčok, rôznych kúskov nepravidelného tvaru. Z nich je časť zámerne vyrábaná ale vačšina vzniká postupným nalamovaním, trieštením vačších kusov plastov. Napríklad len z riek a pláži prúdi do oceánov asi 8 ton plastov ročne. Tieto plasty sú následne unášane morskými prúdmi a rozložene vlnamy a slnečným žiarením na mikroplasty.

Celosvetová produkcia plastu je cez 300 miliónov ton ročne. Len 9% z toho enormného čísla sa zrecykluje. Vačšina plastu skončí na skládkach alebo v moriach a oceánoch. Drobné mikroplasy si morské živočíchy často mýlia s potravovou a prehĺtajú ich. V niektorých prípadoch sa to pre ne stáva osudným. Následnou konzumáciou týchto morských živočíchov sa dostávaju takto kontaminované mikroplastamy aj do nášho jedálnička. Takto skonzumované mikroplasty su pravdepodobné pre náš organizmus škodlivé, kedže obsahujú aj rôzne stabilizátory, rôzne chemické látky a spomalovače horenia.

Zdroje:

https://ourworldindata.org/grapher/global-plastics-production
https://www.economist.com/graphic-detail/2018/03/06/only-9-of-the-worlds-plastic-is-recycled
https://earthobservatory.nasa.gov/images/149163/mapping-marine-microplastics
https://www.europarl.europa.eu/news/sk/headlines/society/20181116STO19217/mikroplasty-odkial-sa-beru-co-sposobuju-a-ako-sa-ich-zbavit

Prečítajte si

-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00