Nová štúdia zistila, že mikroplasty pravdepodobne narúšajú sexuálne hormóny

by MichalGasparik
2 min. 🕑

Nové testovanie ukázalo, že vdýchnutie plastu v miernych množstvách by mohlo ovplyvniť pohlavné hormóny, pričom vystavenie mikro- a nanočasticiam (MNP) nylonu malo významný narušujúci účinok na samice potkanov.

Mikroplasty sú všade. Smutná realita používania plastov takmer vo všetkých aspektoch každodenného života znamená, že mikroplasty a nanoplasty sa nachádzajú v živočíchoch po celom svete a dokonca boli objavené aj v ľudskej placente, čo naznačuje, že sa pred nimi už nemáme kde schovať. Takéto častice môžu vstúpiť do ľudského tela prostredníctvom pitnej vody z plastových fliaš a potravinových obalov a odhaduje sa, že každoročne môže do jedného človeka pitím vody z fliaš vstúpiť 90 000 plastových častíc.

Jedným z najpopulárnejších plastov je polyamid, bežne nazývaný ako nylon. Používa sa v oblečení, priemyselnom balení, automobilových pneumatikách a mnohých ďalších, takže vystavenie polyamidu je takmer nevyhnutné a vedci sa čoraz viac obávajú množstva, v akom ho ľudia môžu vdychovať.

Výskumníci museli byť vynaliezaví, aby aerosolizovali plasty, pretože väčšina štúdií jednoducho vpichuje mikroplasty do tela. Urobili tak tým, že vzali potravinársky nylonový prášok a umiestnili ho na reproduktor, ktorý potom vibroval a uvoľňoval najmenšie častice do vzduchu. Potom prúd vzduchu preniesol častice do oblasti so skupinou samic potkanov v teple a zostali tam 24 hodín.

Výsledky ukázali, že po vdýchnutí mali potkany zvýšený krvný tlak a narušenú dilatáciu krvných ciev, a množstvo reprodukčného hormónu 17 beta-estradiolu bolo znížené, čo naznačuje, že MNP narušovali endokrinnú funkciu. Bolo tiež zaznamenané systémové zápaly v celom tele potkanov. Hoci tím očakával problémy s pľúcami, nezaznamenal sa žiadny rozdiel v pľúcnej funkcii.

Je teda možné, že naša závislosť na plastoch prispieva k poklesu pôrodnosti na celom svete, a predchádzajúce výskumy tímu zistili, že mikroplasty by mohli tiež prispievať k nárastu obezity. Tím dúfa, že ich nová metóda aerosolizácie plastov bude použitá v budúcich štúdiách, aby lepšie objasnila zdravotné problémy spojené s MNP.

Zdroj: The study is published in Particle and Fibre Toxicology.

Prečítajte si

-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00