Umelá inteligencia dokáže detegovať skoré príznaky rakoviny pľúc

by MichalGasparik
3 min. 🕑


Výskumníci z Bostonu sa nachádzajú na hranici toho, čo nazývajú významným pokrokom v skríningu rakoviny pľúc: umelá inteligencia, ktorá dokáže zistiť predčasné príznaky ochorenia roky pred tým, ako by ho lekári zistili na CT skene.

Nový nástroj AI s názvom Sybil vyvinuli vedci z Masarykovej onkologickej kliniky a Massachusettského inštitútu technológie v Cambridge. V jednej štúdii dokázal presne predpovedať, či osoba ochoreje na rakovinu pľúc v ďalšom roku v 86% až 94% prípadov.

Centers for Disease Control and Prevention momentálne odporúčajú, aby dospelí, ktorí sú ohrození rakovinou pľúc, podstúpili ročný skríning na chorobu pomocou nízkodávkového CT skenu. Avšak aj napriek pravidelnému skríningu, oko najskúsenejšieho radiológa nemôže vidieť všetko – a práve tu sa Sybil uplatní.

“Človek nemôže vidieť všetko,” povedala onkológka a riaditeľka programu kliniky na časné zistenie rakoviny a diagnostiku na Masarykovej nemocnici, Dr. Lecia Sequist. “Umelá inteligencia, ktorú sme vyvinuli, pozoruje snímku úplne iným spôsobom, ako by na ňu pozerával ľudský radiológ.”

Odborníci tvrdia, že tento nástroj by mohol znamenať obrovský pokrok pri skorom zistení rakoviny pľúc, ktorá je v Spojených štátoch tretím najbežnejším druhom rakoviny podľa CDC. Podľa Amerického združenia pre výskum rakoviny je táto choroba hlavnou príčinou úmrtia na rakovinu a predpokladá sa, že tento rok bude registrovaných viac ako 238 000 nových prípadov rakoviny pľúc a viac ako 127 000 úmrtí.

Sybil zatiaľ nie je schválená Úradom pre kontrolu potravín a liečiv na použitie mimo klinických skúšok, ale ak by bola schválená, mohla by zohrávať jedinečnú úlohu. Sybil dokáže detegovať predpoklady predčasného výskytu rakoviny pľúc. Tieto CT snímky, od toho istého pacienta, boli po dvoch rokoch od seba. Na ľavej strane snímky je zvýraznená oblasť, ktorú Sybil detegovala. Snímka na pravej strane ukazuje, čo radiológovia videli o dva roky neskôr.

Podľa Ananta Madabhushiho, profesora na oddelení biomedicínskeho inžinierstva na škole medicíny Emory University v Atlante, existuje viac ako 300 AI nástrojov schválených FDA na použitie v radiológii. Väčšina z nich sa používa na asistenciu lekárom pri diagnostike a liečbe rakoviny, ale nie na predpovedanie rizika rakoviny niekomu v budúcnosti, ako to robí Sybil.

Sybil hľadá príznaky, kde sa rakovina pravdepodobne objaví, takže lekári vedia, kam pozerať a môžu to včas zistiť.

Podľa Dr. Kima Sandlera, docenta na oddelení rádiológie na Vanderbilt University Medical Center v Nashville v Tennessee, je rakovina pľúc najviac liečiteľná, keď sa zistí včas. Avšak jej včasná detekcia je ťažká, pretože pľúca nie sú viditeľné ani hmatateľné, takže jediným spôsobom, ako ju včas odhaliť, je CT sken. Keď sa už prejavia príznaky, ako je trvalý kašeľ alebo ťažkosti s dýchaním, rakovina je zvyčajne v pokročilom štádiu a najťažšie sa lieči.

V minulosti sa ukázalo, že skríning pomocou CT skenov s nízkou dávkou môže znížiť riziko úmrtia na rakovinu pľúc o 24%, pretože pomáhajú odhaliť rakovinu skôr, keď je liečiteľnejšia. Ale AI nástroj by mohol potenciálne zvýšiť mieru včasnej detekcie rakoviny pľúc a zvýšiť aj mieru prežitia.

Ako funguje Sybil?
Na predpovedanie rizika rakoviny Sybil sa spolieha na jednu CT snímku. Analyzuje trojrozmerný obraz a hľadá nielen príznaky abnormálneho rastu v pľúcach, ale aj iné vzorce alebo nuansy, ktoré vedci ešte úplne nerozumejú.

zdroj: ncbnews.com

Prečítajte si

-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00