Skvelé správy: Našiel sa biomarker Parkinsonovej choroby

by MichalGasparik
3 min. 🕑

Vedci objavili novú metódu, ktorá umožňuje identifikovať ľudí s rizikom vzniku Parkinsonovej choroby ešte pred objavením sa motorických príznakov. Táto metóda využíva amplifikáciu proteínu alfa-synukleín, ktorý je zodpovedný za vznik Parkinsonovej choroby.

Táto nová metóda by mohla pomôcť pri diagnostike Parkinsonovej choroby a vývoji nových liečebných metód. Počet prípadov Parkinsonovej choroby sa v posledných 25 rokoch zdvojnásobil a s týmto ochorením momentálne trpí asi desať miliónov ľudí.

Parkinsonova choroba je neurodegeneratívne ochorenie, ktoré postihuje nervový systém a spôsobuje postupnú stratu motorických schopností. Medzi najčastejšie príznaky Parkinsonovej choroby patrí:

  1. Tras: Nevoľný pohyb ruky alebo nohy, ktorý sa zvyčajne vyskytuje v pokoje alebo v nečinnosti. Tras sa môže zhoršovať pod stresom alebo emocionálnym napätím.
  2. Stuhnutosť svalstva: Tento príznak sa prejavuje ako pocit sťahovania alebo ťažkosti v svaloch, čo môže spôsobiť obmedzenie pohybu.
  3. Pomalý pohyb: Ľudia s Parkinsonovou chorobou môžu mať problémy s rýchlymi pohybmi a koordináciou. Napríklad môžu mať problémy s chôdzou, zapínaním a vypínaním tlačidiel alebo písaním.
  4. Nestabilita a strata rovnováhy: Ľudia s Parkinsonovou chorobou môžu mať problémy s udržiavaním rovnováhy, čo môže viesť k častým pádom.

Okrem týchto základných príznakov môže Parkinsonova choroba spôsobiť aj ďalšie symptómy, ako sú:

  • Poruchy spánku a únava
  • Poruchy chôdze, ako napríklad “festinácia” (akcelerácia chôdze a strata kontroly nad krokom)
  • Problemy s rečou a zmeny hlasu
  • Zmeny nálady, vrátane depresie a úzkosti
  • Poruchy trávenia a močenia
  • Zmeny zraku a zrakové halucinácie

Je dôležité si uvedomiť, že nie všetci pacienti s Parkinsonovou chorobou prejavujú všetky tieto symptómy a že každý pacient môže mať jedinečný zážitok z ochorenia.

Zdroje:

https://www.thelancet.com/journals/laneur/article/PIIS1474-4422(23)00109-6/fulltext

Prečítajte si

-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00