Ako poukázať 3% z daní bez potvrdenia od organizácie

by MichalGasparik
4 min. 🕑

Možnosť poukázania 2% dane na Slovensku je jednou z foriem dobrovoľného darovania, ktorú majú fyzické osoby. To znamená, že každý daňovník môže rozhodnúť, že určitú časť zo svojho zaplateného daňového záväzku využije na podporu neziskových organizácií alebo občianskych združení, ktoré sa venujú sociálnym, kultúrnym, alebo iným verejne prospešným aktivitám.

Existuje niekoľko dôvodov, prečo je toto rozhodnutie dôležité a prínosné pre spoločnosť.

Pomoc pre neziskové organizácie

Poukázanie 2% dane môže byť pre neziskové organizácie zdrojom finančnej podpory, ktorú môžu využiť na realizáciu svojich projektov a aktivít. Týmto spôsobom môžu neziskové organizácie zabezpečiť svoju činnosť a zlepšiť životy mnohých ľudí.

Spoločenská zodpovednosť

Poukázanie 2% dane je pre daňovníkov príležitosťou prejaviť svoju spoločenskú zodpovednosť a pomôcť tým, ktorí to potrebujú. Pomocou tejto formy dobrovoľného darovania môžu daňovníci prispieť k rozvoju spoločnosti a zlepšeniu životných podmienok mnohých ľudí.

Ako poukázať až 3%

Aj v roku 2023 majú dobrovoľníci na Slovensku opäť možnosť poukázať 3% z dane na podporu neziskových organizácií a občianskych združení. Avšak, aby bolo možné využiť túto možnosť, je potrebné splniť určité podmienky. Konkrétne, dobrovoľník musel v roku 2022 odpracovať dobrovoľnícku činnosť v rozsahu minimálne 40 hodín.

Ak chce dobrovoľník poukázať 3% z dane, musí mať potvrdenie o tom, že splnil túto podmienku. Toto potvrdenie možno získať od organizácie, pre ktorú bola dobrovoľnícka činnosť vykonaná, alebo priamo od fyzickej osoby, pre ktorú bola dobrovoľnícka činnosť vykonaná.

Pri potvrdení od fyzickej osoby, ale pozor. Táto dobrovoľnícka činosť nemôže byť vykonávaná medzi manželmi alebo medzi blízkymi osobamy a nemôže sa jednať o vzájomnú občiansku alebo susedskú výpomoc. Ak sa ale dohodnete s kamarátmi, že pôjdete vyčistiť verejné priestranstvo. Viete si krásne navzájom vystaviť potvrdenie o dobrovoľníckej činnosti a tým pádom poukázať až 3% zo svojích zaplateních daní. Dôležité je všetko zdokumentovať a spísať.

V potvrdení je potrebné uviesť, že je vystavené v zmysle zákona § 5 ods. 6 zákona č. 406/2011 Z. z. o


Prijímateľ dobrovoľníckej činnosti je povinný vydať písomné potvrdenie o trvaní, rozsahu a obsahu dobrovoľníckej činnosti dobrovoľníka a písomné hodnotenie dobrovoľníckej činnosti, ak o to dobrovoľník alebo vysielajúca organizácia požiada. Ak o to dobrovoľník alebo vysielajúca organizácia požiada, prijímateľ dobrovoľníckej činnosti je povinný dobrovoľníkovi vydať písomné potvrdenie o zručnostiach, schopnostiach a skúsenostiach, ktoré nadobudol počas vykonávania dobrovoľníckej činnosti.


Okrem toho dobrovoľník nemusí odpracovať minimálne 40 hodín výlučne v prospech jednej organizácie alebo fyzickej osoby. Počet hodín sa tak môže „vyskladať“ z viacerých dobrovoľníckych aktivít, pričom z každej z nich je potrebné mať potvrdenie o výkone dobrovoľníckej činnosti.

.

Prečítajte si

-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00