Chránme sa pred rakovinou. Využite dostupné a bezpečné očkovanie proti HPV

by MichalGasparik
6 min. 🕑

HPV je papilomavírus, ktorý sa prenáša kontaktom z kože na kožu. Pri pohlavnom styku nezabráni prenosu ochorenia ani prezervatív. HPV môže spôsobiť rôzne ochorenia, vrátane rakoviny krčka maternice, pošvy, penisu a konečníka. Ochorenia môžu mať vážne dôsledky na zdravie a preto je dôležité očkovaním predchádzať nákaze vírusom. Zákernosť vírusu je aj v tom, že sa nemusí dlhé roky nijako prejaviť a príznaky sa môžu dostaviť o niekoľko rokov po tom, ako sa vírusom infikujeme.

Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) sa HPV považuje za najbežnejšiu sexuálne prenosnú infekciu na svete.

Najbežnejším typom rakoviny spojenej s HPV je rakovina krčka maternice. Podľa štatistík WHO sa každý rok vyskytne približne pól milióna prípadov rakoviny krčka maternice a zhruba 300 000 úmrtí spojených s HPV. Väčšina týchto úmrtí sa vyskytuje v krajinách s nízkym a stredným príjmom, kde nie sú k dispozícii primerané programy screeningu a očkovania.

Trendy úmrtnosti na rakovinu v posledných rokoch ukazujú, že počet prípadov rakoviny krčka maternice vyskytujúcich sa krajinách, v ktorých je dostupné očkovanie proti HPV sú klesajúce. To sa čiastočne pripisuje zavedeniu očkovania proti HPV. 

Ako sme na tom na Slovensku ?

HPV je druhým najčastejším typom rakoviny na Slovensky, ktorá spôsobuje rakovinu krčka maternice. Podľa štatistík u nás zbytočne zomiera viac ako 200 žien ročne na rakovinu maternice. Ochorenie je pritom denne diagnostikované približne u dvoch žien.

Zaočkovať sa proti HPV je odporúčané až do veku 26 rokov. Pre deti v dvanástom veku je očkovanie dostupné bezplatne a je plne hradené poistovňami. Ministerstvo zdravotníctva plánuje do budúcna rozšíriť bezplatné očkovanie aj pre inú vekovú skupinu. Akutálne zdravotné posiťovne pre zlepšenie zaočkovanosti ponúkaju v rámci svojich benefitov, čiastočnú úhradu očkovania deťom vo veku od 13 do 17 rokov.

Absolvovanie očkovania sa odporúča ešte pred začatím sexuálneho života, pretože účinnosť očkovania je najvyššia, keď je očkovanie podané pred samotným infikovaním vírusom. V neskoršom veku života je tiež možné sa zaočkovať, len účinok očkovania môže mať zníženú účinnosť.

Nezabúdajme že okrem očkovania sú dôležité aj pravidelné prehliadky, ktoré umožňujú odhalenie a liečbu ochorení spojených s HPV, ako aj monitorovanie zdravia ako celku.

Povedzme SPOLOČNE NIE RAKOVINE a venujme si bezpečnejší a zdravší život.

Spoločne proti rakovine

Boj proti rakovine je jednou z najdôležitejších oblastí zdravotnej starostlivosti. Zapojiť sa do boja môžeme aj spoločne, a to pomocou poukázania časti svojich zaplatení daní zo svojich príijmov.

Poukázať čast svojich daní môžete napríklad občianskemu združeniu NIE RAKOVINE , ktoré sa zaoberá poskytovaním pomoci onkologickým pacientom a ich rodinám, aktívne sa podieľajú na zlepšení onkologickej situácií na Slovensku.

Týmto rozhodnutím dokážete aj vy významne zlepšiť život mnohým ľudom.

Postup ako darovať 2% pre alianciu NIE RAKOVINE nájdete TU . Okrem darovania 2% zo svojich daní, je možné prispieť aj dobrovoľným finančným príspevok priamo pomocou online formulára.

PODPORA AUTORAĎakujeme vám, že ste navštívili môj blog. Rád by som vám poskytol ešte viac zaujímavých článkov a informácií, preto ma môžete podporiť finančne ( naskenovaním QR kódu do vašej aplikácie banky ), alebo priamim zaslaním podpory na č.ú. SK58 1100 0000 0029 3621 4486. Tiež ma môžete podporiť sledovaním na sociálnych sieťach, alebo zdieľaním mojích článkov s vašimi priateľmi. Vaša podpora mi pomôže rásť a prinášať ešte lepší obsah.


Prečítajte si

-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00