Krása za zdravie. Škandál v L'Oréal, najnovšie žaloby tvrdia, že spoločnosť vedela o riziku rakoviny spôsobenej ich výrobkami

by MichalGasparik
5 min. 🕑

Celosvetovo známy výrobca kozmetiky L’Oréal mieri pred súd, kde je proti tejto spoločnosti podaných skoro 60 žalôb . V nich sa uvádza, že kozmetické spoločnosti mali vedomosti o tom, že ich výrobky obsahujú nebezpečné rakovinotvorné chemikálie a aj napriek tomu, ich vyrábajú a predávaju konečným spotrebiteľom aj naďalej.

V žalobe sú okrem gigantu L’Oréal SA zahrnuté aj dcérske spoločnosti z indie Godrej Son Holdings Inc a Dabur International Ltd. Po podaní prvých žalôb na súd sa spoločnosť L’Oréal vyjadrila, že “ je presvedčená o bezpečnosti našich produktov a verí, že nedávne žaloby podané proti nám nemajú žiadnu právnu hodnotu”.

Podľa podaných žalôb, má ísť o prípravky na trvalé vyrovnávanie vlasov. Najnovše štúdie  National Institutes of Health uvádzajú, že ženy, ktoré používali produkty na chemické vyrovnávanie vlasov majú vyššie riziko rakoviny maternice v porovnaní so ženami, ktoré tieto produkty nepoužívali. Výskumníci  nezistili, žiadne súvislosť s rakovinou maternice pre iné vlasové produkty vrátane farieb na vlasy, odfarbovačov, melírov alebo trvalej.

Podľa  National Institutes of Health vedci uviedli, že ženy, ktoré uviedli časté používanie produktov na vyrovnávanie vlasov mali viac ako dvojnásobnú pravdepodobnosť na vznik rakoviny maternice v porovnaní s tými, ktoré tieto produkty nepoužívali.

Eugène Schueller – zakladateľ spoločnosti

Podľa doterajších výskumov, ktoré boli publikované aj v Journal of the National Cancer Institute približne 60% zúčastnených, ktorí uviedli, že v predchádzajúcom roku používali žehličky na vlasy, boli černošky. Vedci nezistili vzťah medzi používaním žehličky na vlasy a výskytom rakoviny maternice bližšie, avšak nepriaznivé účinky na zdravie môže byť väčšie u černošiek kvôli vyššej frekvencií používania v skoršom veku ako iné rasy či etniká. U žien 1,64%, ktoré nikdy nepoužili žehličky na vlasy, sa rozvinie rakovina maternice do 70 roku života. U žien, ktoré často používajú žehličky na vlasy sa zvyšuje riziko až na 4,05% nakoľko dochádza k používaniu rôznych prípravkov na vyrovnanie vlasov. Pri požívaní vlasových prípravkov dochádza k absorbcii cez pokožku hlavy a najmä pri používaní žehličiek na vlasy môže ísť o zvýšenú absorpciu cez pokožku hlavy, ktorá sa môže zhrošiť napríklad popáleninami.

Podľa doterajších štúdií  a dokumentácie National Institutes of Health sa uvádza niekoľko chemikálií, ktoré sa našli vo výrobkoch ako sú parabény, bisfenol A, kovy a formaldehyd. Avšak do budúcnosti sú potrebné ďalšie štúdie na identifikáciu ďalších chemikálií, ktoré môžu zvyšovať riziko rakoviny materice u žien. Výskum už bol zameraný v minulosti na farbenie vlasov a ich žehlenie, kde sa potvrdilo možné zvýšenie rizika rakovinu prsníkov a vaječníkov.

Zdroje:

🔍 – studies:
2020 – Use of Straighteners and Other Hair Products and Incident Uterine Cancer
2019 – Hair dye and chemical straightener use and breast cancer risk in a large US population of black and white women

📰 – news:
https://www.theguardian.com/us-news/2023/feb/06/loreal-hair-relaxer-lawsuit-cancer
https://www.nih.gov/news-events/news-releases/hair-straightening-chemicals-associated-higher-uterine-cancer-risk
https://www.niehs.nih.gov/news/newsroom/releases/2019/december4/index.cfm
https://academic.oup.com/jnci/article/114/12/1636/6759686
https://www.businesstoday.in/latest/corporate/story/multiple-lawsuits-filed-against-loreal-others-in-us-claiming-use-of-cancer-causing-chemicals-in-hair-relaxers-369505-2023-02-08
https://www.reuters.com/legal/nearly-60-hair-relaxer-lawsuits-against-loreal-others-consolidated-illinois-2023-02-06/

Prečítajte si

-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00