Veľryby môžu zjesť milióny mikroplastov denne

by MichalGasparik
3 min. 🕑

Veľryby pri pobreží Kalifornie môžu skonzumovať až 10 miliónov kusov mikroplastov denne, uvádza štúdia zverejnená v utorok v Nature Communications.

Kalifornský vedci sa rozhodli preskúmať, do akej miery môžu byť veľryby pri pobreží Kalifornie vystavené znečisteniu mikroplastami.

„Sú to naozaj veľké zvieratá, ktoré silne ovplyvňujú ekosystém, ak budú čeliť iným stresorom“ povedala doktorka Shirel Kahane-Rapport, z Kalifornskej štátnej univerzite vo Fullertone a autorka štúdie.

Doktorka Shirel Kahane-Rapport a jej tím použili údaje zozbierané 191 nasadením monitorvacích zariadení na veľrybách pri pobreží Kalifornie. Dokázali porovnať tieto údaje z monitorovacích zariadení s publikovanými prácami podrobne o koncentráciách mikroplastov vo vodnom stĺpci aj v druhoch koristi, na ktoré sa veľryby zameriavajú.

Doktorka Shirel Kahane-Rapport

Mikroplasty pravdepodobne primárne prechádzajú cez potravinovú sieť a vedci predpovedajú, že vystavenie mikroplastom zodpovedá počtu organizmov, ktoré veľryby jedia. Veľryby, ktoré lovia veľa malých kôrovcov, preto konzumujú oveľa vyššie množstvo mikroplastov ako veľryba, ktorá loví menšie množstvo väčších rýb. Veľryby pri pobreží Kalifornie by mohli skonzumovať asi 10 miliónov kusov mikroplastov denne, zatiaľ čo vráskavce obyčajné môžu skonzumovať 200 000 kusov denne.

Aj keď sú mikroplasty malé, spotreba plastov pri tomto objeme je značná. Podľa doktorky sa veľkosť a hmotnosť mikroplastov líši „Môžete mať kúsok celofánu alebo môžete mať kúsok hustejšieho plastu, napríklad vrch fľaše s vodou – tie, samozrejme, vážia inak“ povedala doktorka Kahane-Rapport. “Takže ľudia vo všeobecnosti v tejto práci počítali kusy a nie váhu.”

Doktorka však povedala, že to môže znamenať, že veľryby skonzumujú v priemere 20 kilogramov plastov denne. je to dôležité toto pozorovanie nie len pre zdravie zvierat, ale aj pre zvyšok ekosystému. Mohlo by sa to zdať ako smutný príbeh o veľrybách, ale je to aj príbeh o ľuďoch. Ľudia jedia veľa rovnakých druhov rýb ako veľryby, vďaka čomu sme súčasťou tej istej potravinovej siete. To všetko je súčasťou nášho ekosystémua ak je táto časť nášho ekosystému je poškodená, ovplyvní to aj nás. V skutočnosti to nie je len príbeh o veľrybách, je to aj o nás.

Teraz, keď kvantifikovali expozíciu, bude doktorka pokračovať v štúdiu účinkov, ktoré majú mikroplasty na veľryby, pokiaľ ide o to, ako sa pohybujú v systéme veľrýb.

Ďalším aspektom tejto práce je preskúmať túto problematiku na iných miestach. Veľryby ktoré závisia od biotopu pri pobreží Severnej Karolíny, sú už kriticky ohrozené, no o ich vystavení mikroplastom nie je skutočne nič známe. Toto nie je len problém v Kalifornii, ale vo vodách oceánu po celom svete, Riešenie znečistenia mikroplastami tak bude globálnym projektom vysvetlila doktorka

Zdroj: nature.com

Prečítajte si

-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00