Poslanci za Devínsku Inak vyzývajú starostu na odstúpenie z funkcie

by MichalGasparik
3 min. 🕑

Poslanci miestneho zastupiteľstva z klubu Devínska Inak vyzývajú starostu Devínskej Novej Vsi a mestského poslanca Milana Jambora, aby sa vzdal všetkých volených verejných funkcií. Súčasne podávajú návrh na zvolanie mimoriadneho miestneho zastupiteľstva.

Výzva zaznela dnes predpoludním na krátkej tlačovej besede, ktorú zvolali piati nezávislí miestni poslanci za účasti občianskych aktivistov z rovnomenného združenia Devínska Inak.

„Obvinenie starostu z korupcie oznámené prezidentom Policajného zboru je mimoriadne vážna vec a už v tejto fáze vrhá veľmi zlé svetlo na Devínsku Novú Ves a praktiky jej najvyššieho predstaviteľa“, napísali aktivisti na svojom facebookovom profile hneď potom, ako policajný prezident Tibor Gašpar v utorok informoval o obvinení Milana Jambora z trestného činu.

„Je našou povinnosťou dať jasný signál, že korupciu v našej mestskej časti i v našom meste netolerujeme a v prípade obvinenia verejného predstaviteľa z korupčného trestného činu je vecou elementárnej slušnosti a politickej kultúry vedieť včas odísť a nechať celú kauzu vyšetriť orgánom činným v trestom konaní“, povedal na stretnutí Rastislav Tešovič.

Podľa dobrovoľníka z miestnej komunity Miroslava Antala si to pán starosta možno neuvedomuje, ale svojimi skutkami marí úsilie všetkých týchto ľudí. „Nikdy sme nič od mestskej časti nepotrebovali, len nech nás nechá pracovať a nech nám nekazí dobré meno. Je mi to ľúto, že to musím takto povedať, ale žiaľ, hanbíme sa za nášho starostu, hanbíme sa za Milana Jambora“, povedal na stretnutí Antal.

Minulú stredu 15.03.2017 vzniesol vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry starostovi Devínskej Novej Vsi Milanovi Jamborovi obvinenie z trestného činu nepriamej korupcie, ktoré ho sa mal dopustiť tým, že ako sprostredkovateľ ponúkol úplatok vo výške 5000 eur zamestnancovi okresného úradu za vybavenie kladného stanoviska k zhodnocovaniu odpadov pre súkromnú spoločnosť.

Milan Jambor je starostom bratislavskej Devínskej Novej Vsi od roku 2010, za mestského poslanca bol zvolený v roku 2014. O verejné funkcie sa uchádzal postupne ako nominant politických strán KDH (2006), SDKÚ (2010) a Sieť (2014). Momentálne jeho stranícka príslušnosť nie je známa, hovorí sa však o jeho členstve v SNS.

Vo funkcii mestského poslanca sa Jambor preslávil viacerými kontroverznými návrhmi.

V marci minulého roku úspešne predložil nové pravidlá na rokovanie mestských poslancov, ktorými sa obmedzila možnosť diskutovať o návrhoch. Ján Budaj (Bratislavský klub) vtedy Jamborovu iniciatívu nazval „náhubkovým zákonom“. „Chcete umlčiavať kritiku korupcie? Chcete umlčiavať nás, ktorí sme odmietli zúčastňovať sa na zákulisných dohodách pri delení mestských podnikov?“ pýtal sa v diskusii Budaj.

Koncom júna zas v mestskom zastupiteľstve prešiel Jamborov návrh na zrušenie obmedzenia ťažby dreva v mestských lesoch, zrušenie zákazu vjazdu na Železnú studienku a zrušenie stavebnej uzávery v tejto oblasti, čím si vyslúžil hnev ochranárov aj verejnosti. „Devínska Nová Ves, ktorú Jambor zastupuje, pritom nemá na svojom území ani meter štvorcový lesa. Ako inak to máme nazvať, než podozrením z korupčného správania?“, odkázali vtedy aktivisti na Facebooku. Uznesenie nakoniec pod tlakom stopol až primátor Nesrovnal.

Vo februári tohto roku prekvapil Milan Jambor znovu, keď v mestskom zastupiteľstve nepodporil definitívny zákaz hazardu v Bratislave, hoci predtým bol iniciátorom petície proti hazardu. Návrh neprešiel o jeden hlas.

(di)

Prečítajte si

-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00