Tajné zastupiteľstvo v Bytči a kult Jozefa Tisa

by MichalGasparik
4 min. 🕑
Jozef Tiso - Dom

Zdá sa, že v Bytči máme naozaj vážny problém s transparentnosťou a obmedzovaním práv občanov. Dnes médiami prebehol článok o tom, že v Bytči sa opäť aktivizujú stúpenci Tisa . Podľa článku stúpenci Tisa majú stále záujem o kúpu druhej polovice jeho rodného domu. Aktivizácia stúpencov Tisa v Bytči je v poslednej dobe znepokojujúca vzhľadom na kontroverznú históriu tejto osoby a jej prepojenie s fašistickou ideológiou. Preto je dôležité, aby sa samospráva dištancovala od takýchto skupín a chránila demokratické hodnoty a toleranciu. Ale aká je pravda ? Môže tento bod v programe zastupiteľstva za to, že zlyhala komunikácia s verejnosťou a boli jej obmedzené jej práva? Poprípade je to len zhoda náhod, alebo sa vraciame do vojnovej republiky ?

Problém je, že občania nemali možnosť prísť a zapojiť sa do zastupiteľstva a verejne vyjadriť svoj nesúhlas s predajom. Na stránkach www.bytca.sk, nie je zverejnená pozvánka a ani materiál k dnešnému zastupiteľstvu 23.4.2024 a ako bonus zo strany mesta som sa začiatkom roka dopytoval na harmonogram zastupiteľstiev, kde mi bolo odpovedané že zastupiteľstvo sa bude konať 25.4.2024. Čize o dva dni neskôr, ako sa reálne uskutočnilo. Jediná pravdivá informácia o konaní zastupiteľstva sa nachádza už v spomínanom článku. Dlhodobá situácia v Bytči poukazuje na pravidelné a systematické porušenie práv občanov (čl. zo dňa 11.4 HĽADANIE INFORMÁCIÍ NA WEBE MESTA BYTČA: ŠPORT PRE ADRENALÍNOVÝCH NADŠENCOV). Právo zúčastnovať sa na zasadnutí zastupiteľstva je právom každého občana a keďže sa verejné zastupiteľstvo konalo bez riadneho oznámenia a zverejnenia materiálov, bolo toto naše právo narušené. Nedostatok transparentnosti vedie k pocitu ignorácie a nedôvery. Je nevyhnutné, aby sa mesto zaviazalo k dodržiavaniu práv občanov, tak aby sme sa nevracali do dôb, ktoré tu ospevujú kontroverzní stúpenci.

Transparentnosť a dodržiavanie práv sú základnými piliermi fungujúcej demokracie. V Bytči je preto potrebné urgentne konať, aby sa tieto princípy dodržiavali. Aj keď sa stretávam s prekážkami a nedodržiavaním zákonov, nevzdávam sa nádeje na lepšiu budúcnosť.

Michal Gašparík

Žiadost o zaslanie harmonogramu

Prečítajte si

-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00