4. apríl 1945 – Deň oslobodenia Bratislavy

by MichalGasparik
2 min. 🕑

Prepis článkov z pôvodného blogu – 4. April 2016

Prepis z kroniky mestskej časti – Bratislava Devínska Nová Ves.

2. ukrajinskou armádou pod vedením maršala Malinovského. Spomenutý obchvatný manéver zo severu a z juhovýchodu veľmi prispel k úspechu frontálneho útoku na mesto, ktorý sa začal na úsvite dňa 4. apríla z východného smeru. Po prípravnej delostreleckej paľbe začali sa kruté boje vo východných a severovýchodných predmestiach Bratislavy. Gardové jednotky museli najskôr prekonať vonkajšie obranné pásmo, pozostávajúce z troch linií zákopov a z pásu delostreleckých, železobetónových, guľometných pevnôstok, K najostrejším zrážkam došlo na území Dynamitky a v okolí elektrárne, usputne sa bojovalo tiež aj v dieľnach Káblovky. Prudkým útokom bol dobitý Zimný prístav. Poslednou baštou nepriateľského odporu stal sa hrad a vinohrady na okolitých kopcoch.

Hlavné mesto Slovenska vo večerných hodinách tohto dňa bolo oslobodené. Štyri nemecké pešie divízie, brigáda pancierových útočných diel a mnohé speciálne jednotky, ktoré operovali v Bratislave, boli rozbité a ich zvyšky sa začali prebíjať zmätene jedinou ústupnou cestou, smerom na Lamač a Devínsku Novú Ves.

Pokračovanie zajtrajším článkom : https://www.michalgasparik.sk/2023/08/20/5-april-1945-vyvrcholenie-ustupu-nemeckeho-vojska/

oslobodenie-druha-svetova-vojna-Bratislava-1945-VHA-Vojensky-historicky-archiv (2)

Prečítajte si

-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00